Wydajność
Gradient temperatury powstający przy ogrzewaniu podłogowym sprawia, że straty ciepła są niższe w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi.
W przeciwieństwie do tradycyjnego systemu ogrzewanie podłogowe stwarza możliwość odzysku ciepła, które tracone jest na skutek unoszenia się ciepłego powietrza i gromadzenia się go pod sufitem; im wyższe pomieszczenie tym większy odzysk.
W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym komfort cieplny odczuwany jest przy średniej temperaturze o 1°C niższej w porównaniu do systemów tradycyjnych, co daje oszczędność energii.
Ponadto zastosowanie paneli izolujących służących jednocześnie do układania i montażu rur, pozwala dodatkowo zmniejszyć straty ciepła i podwyższyć wydajność energetyczną instalacji.
Oszczędność energii
Nowoczesny system w mniejszym stopniu oddziałuje na środowisko naturalne niż systemy tradycyjne.
Użycie paneli izolujących pozwala zaoszczędzić do 25% energii w zależności do warunków klimatycznych panujących na zewnątrz.
Oszczędność ta wynika z faktu, iż dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła (podłoga) czynnik grzewczy może mieć niższą temperaturę.
Daje nam to możliwość zastosowania niskotemperaturowych źródeł ciepła takich jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła czy panele słoneczne, których wydajność wzrasta wraz ze spadkiem temperatury medium.